Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal na 10 km w Soczi

Czwartek, 13 lutego 2014 (13:40)

Wielki sukces Justyny Kowalczyk! Polka, mimo złamanej kości stopy, biegnąc na przeciwbólowej blokadzie, wywalczyła złoty medal w biegu na 10 km stylem klasycznym! Srebro dla Szwedki Charlotte Kalli, brąz dla Norweżki Therse Johaug. Marit Bjoergen bez medalu! Wielka Norweżka zajęła dopiero piąte miejsce!

Zdjęcie

Justyna Kowalczyk na najwyższym stopniu podium w Soczi podczas ceremonii kwiatowej. /Grzegorz Momot /PAP
Justyna Kowalczyk na najwyższym stopniu podium w Soczi podczas ceremonii kwiatowej.
/Grzegorz Momot /PAP

Kliknij, aby zobaczyć zapis relacji NA ŻYWO z biegu na 10 km!


Relacja na żywo z biegu dla urządzeń mobilnych

Reklama

Justyna Kowalczyk znokautowała konkurencję w podobnym stylu, jak Kamil Stoch na małej skoczni. Biegła najpiękniej - lekko, równo i najszybciej!

Gdy "Królowa Nart" osiągnęła metę, padła na śnieg, po chwili wstała i rozpłakała się jak dziecko! To były łzy szczęścia, Polkę opuścił stres i nie po raz pierwszy pokazała bojowy, góralski charakter, a także hart ducha! Pokonała tyle przeciwności na czele ze złamaną kością stopy!

Lekarz polskich olimpijczyków Stanisław Szymanik przed biegiem usztywnił stopę, podał środki przeciwbólowe. I tak Justyna pobiegła po złoto!

- Powiedziałam sobie, że mam w nosie wszystkie taktyki. Biegnę ile mogę, albo wygram, albo zdechnę - powiedziała przez łzy Justyna Kowalczyk, która we wspaniały sposób zdobyła dla Polski 16. medal na zimowych igrzyskach i dopiero trzeci złoty!

"Królowa Nart" wywindowała Polskę na ósme miejsce w klasyfikacji medalowej!
Zobacz klasyfikację medalową aktualizowaną LIVE!

Na pierwszym odcinku pomiarowym - po 2.2 km długo prowadziła Finka Anne Kylloenen, ale Justyna wyprzedziła ją o prawie pięć sekund. Co ważniejsze, Polka na pierwszej ćwiartce trasy dołożyła także najgroźniejszej rywalce - Marit Bjoergen - 1.9 s. Strata Therese Johaug do "Królowej Nart" była jeszcze większa - 4.2 s.

Po pięciu kilometrach długo na prowadzeniu była Aino-Kaisa Saarinen (jej rodaczka Kylloenen osłabła), którą zmieniła na pierwszym miejscu Szwedka Charlotte Kalla wyprzedzając Finkę aż o 10 sekund! Ale dla Justyny to było nic! Polka dołożyła Szwedce aż 12.4 s. na półmetku!

Marit Bjoergen próbowała trzymać to mordercze tempo, które narzuciła biegaczka z Kasiny Wielkiej, ale nie dawała rady! Po 5 km wielka Norweżka traciła aż 9.1 s, a Johaug - jeszcze więcej - 12.4  s! Bjoergen próbowała się trzymać, dostawała sygnały ile traci do Justyny, ten wysiłek kosztował Norweżkę jednak utratę nie tylko złotego, ale jakiegokolwiek medalu!

Kolejny odcinek pomiarowy był po ośmiu kilometrach. Kowalczyk wyprzedziła na nim Kallę o 22 sekundy! Ważniejsze było, że Bjoergen traciła do Polki aż 20 sekund! Zatem na odcinku trzech kilometrów strata Norweżki do Polski wzrosła dwukrotnie! To był nokaut!

Na mecie okazało się, że to Szwedka Charlotte Kalla utrzymała równe i niezłe tempo przez całe 10 km, co pozwoliło jej stracić do Polski tylko 18 sekund i wywalczyć srebrny medal. Piąty bieg na finiszu włączyła Johaug, która zdobyła pierwszy medal na igrzyskach w Soczi. Zmęczona Bjoergen przegrała nie tylko z medalistkami, ale też z Saarinen. 33.4 sekundy straty Marit do Justyny, to nadspodziewanie dużo!

Druga spośród Polek - Paulina Maciuszek biegła na długo przed Justyną. Najwyżej była po 2.2 km, gdy zajmowała 22. miejsce. Na półmetku spadła na 25. pozycję. Na końcówce osłabła, spadła na 39. pozycję. Trzecia nasza zawodniczka - Kornelia Kubińska, która wystartowała 53. numerem, zajęła 26. miejsce. 

Co dalej? Na 10 km klasykiem igrzyska się nie kończą. - Nie wiem jeszcze jak wygląda moja noga, ale nie zostawię dziewczyn - zapowiedziała Kowalczyk swój start w sztafecie 4x5 km wespół z Kornelią Kubińską, Pauliną Maciuszek i Sylwią Jaśkowiec. Sztafetę obejrzymy już w sobotę o godz. 11.
Zobacz terminarz biegów narciarskich!

Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską w biegu na 10 km. Galeria

liczba zdjęć: 35

10 km stylem klasycznym kobiet:

1. Justyna Kowalczyk (Polska) - 28:17

2. Charlotte Kalla (Szwecja) - 18 s straty

3. Therese Johaug (Norwegia) - 28,3 s straty

4. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) - 30.3 s straty

5. Marit Bjoergen (Norwegia) - 33.4 s straty

6. Stefanie Boehler (Niemcy) - 46.5 s straty

...
26. Kornelia Kubińska (Polska) - 2:25.7 s straty
...
39. Paulina Maciuszek (Polska) - 3:08.0 s straty

Dyskutuj na forum o Justynie!

Co, gdzie, kiedy w Soczi łącznie z transmisjami? Kliknij TU!

10, 4, 2? Ile medali Polacy przywiozą z Soczi? Dyskutuj!

Sprawdź, co można zjeść w Soczi!

Kasina Wielka oszalała ze szczęścia

Artykuł pochodzi z kategorii: Soczi 2014

Zobacz również

  • Paraolimpiada - Maciej Krężel piąty w slalomie

    Maciej Krężel, z przewodniczką Anną Ogarzyńską, zajął piąte miejsce w slalomie 11. zimowych igrzysk paraolimpijskich w Soczi. Andrzej Szczęsny ukończył zawody na 10., a Igor Sikorski na 13.... więcej