Soczi 2014. Vanessa Mae w reprezentacji Tajlandii

Poniedziałek, 20 stycznia 2014 (13:41)

Słynna skrzypaczka Vanessa Mae wystąpi na igrzyskach olimpijskich w Soczi w narciarstwie alpejskim reprezentując Tajlandię.

Zdjęcie

Vanessa Mae /Ethan Miller /Getty Images
Vanessa Mae
/Ethan Miller /Getty Images

Mae, który od dziecka jeździła na nartach, będzie rywalizować w Rosji pod nazwiskiem swojego ojca - Vanakorn. W miniony weekend Mae startowała w czterech zawodach FIS-u w Słowenii, które były jej ostatnią szansą na zakwalifikowanie się do Soczi.

"Wygląda na to, że jej się udało. Zrobiła to o włos, ale jej się udało" - powiedział BBC menedżer skrzypaczki Giles Holland.

Reklama

"Vanessa Mae nieoficjalnie zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie" - dodał Marko Rudolf z komitetu organizacyjnego słoweńskich zawodów.

Według zasad kwalifikacji olimpijskich, państwo które nie ma zawodnika w pierwszej "500" światowego rankingu, może wysłać jedną kobietę i jednego mężczyznę na igrzyska, żeby rywalizowali w slalomie specjalnym i slalomie gigancie, jeśli spełnią drugi zestaw kryteriów.

Tajlandia nie ma żadnych narciarzy w "500" rankingu. Aby spełnić wymagane kryterium Mae musiała więc zdobyć średnio 140 punktów lub mniej w pięciu występach. Vanessa była na granicy, ale dzięki czterem startom w slalomach gigantach w Słowenii, to jej się udało.

Ponieważ czas uciekał 35-latka wystąpiła nawet w mistrzostwach juniorów, gdzie była starsza o 14 lat od uczestników. W ostatnim światowym rankingu Mae została sklasyfikowana na 3166. miejscu w slalomie gigancie.

Udział w Mae w igrzyskach musi jeszcze potwierdzić Międzynarodowa Federacją Narciarska.

Skrzypaczka pragnienie startu w igrzyskach po raz pierwszy wyraziła w połowie 2010 roku. "To jest moje marzenie i mam nadzieję, że ludzie to zaakceptują. Chcę dać z siebie wszystko" - powiedziała wtedy Mae, cytowana przez "Daily Telegraph".

"Jestem Brytyjką, ale nie mam szans, aby reprezentować swój kraj. Ponieważ mój biologiczny ojciec jest Tajem, to oni mnie przyjęli" - dodała.

Mae, która urodziła się w Singapurze, tłumaczyła na łamach "Daily Telegraph", że jeździć na nartach zaczęła w wieku czterech lat, w tym samym, kiedy zaczęła uczyć się gry na pianinie. Dopiero rok później zaczęła lekcje skrzypiec. Szybko jednak zaczęły się one spłacać, bo nazwaną ją "nastoletnim Paganinim".

Zobacz, jak gra Vanessa Mae

Artykuł pochodzi z kategorii: Soczi 2014

Więcej na temat:Soczi 2014 | Vanessa Mae

Zobacz również

  • Paraolimpiada - czterech Polaków wystartuje w piątek w Soczi

    W piątek na arenach zimowych igrzysk paraolimpijskich w Soczi zaprezentuje się czterech polskich sportowców. Wojciech Taraba wystąpi w snowboardowym crossie, Kamil Rosiek i Witold Skupień w... więcej